Ulga na działalność badawczo rozwojową jest jedną z najciekawszych zachęt podatkowych skierowanych do przedsiębiorstw, które działają w naszym kraju. Jej najważniejszym zadaniem jest zmobilizowanie kolejnych firm do tego, aby pracowały nad nowymi lub ulepszonymi usługami i produktami. Ulga na innowacje zachęca do zmian, poprawy standardów i realizowania tego, co jeszcze niedawno było tylko nieśmiałym planem.
Kto może skorzystać z ulgi na innowacje?
Ulga na badania i rozwój jest jednym z tych rozwiązań, których uzyskanie nie jest skomplikowane. Przysługuje wszystkim firmom, nie ma więc znaczenia ani to, jakiej są wielkości, ani to, w obrębie jakiej branży działają. Nie tylko przystępność sprawia jednak, że warto się nią zainteresować.
Ulga badawczo rozwojowa zwraca na siebie uwagę także dlatego, że w rzeczywistości dotyczy ona kwestii, które i tak muszą być uwzględniane przez firmę. W każdym przedsiębiorstwie, które stawia na rozwój, jest prowadzona działalność naukowo badawcza. Czasem występuje ona pod innymi nazwami, wydaje się jednak czymś, z czego nie można zrezygnować. Ulga pozwala więc pokrywać część kosztów, które i tak muszą zostać poniesione.
Jak skorzystać z ulgi na innowacje?
Ulga podatkowa na badania i rozwój jest przyznawana tym przedsiębiorstwom, które są w stanie udowodnić, że prowadzą taką działalność. Podmioty starające się o wsparcie muszą więc dokumentować zakres badań, wymaga się od nich przy tym również identyfikacji tak zwanych kosztów kwalifikowanych. Staranie się o wsparcie może budzić obawy zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z firmą, która po raz pierwszy decyduje się na takie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o tym, że nadal mówimy o przedsięwzięciu, którym warto się zainteresować. Dziś jest to zresztą łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, bo możemy liczyć na profesjonalne wsparcie z zewnątrz.