Ulga badawczo rozwojowa - co należy o niej wiedzieć?
Dla firm

Ulga badawczo rozwojowa – co należy o niej wiedzieć?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z tym, że końcowy sukces podejmowanych przez nas aktywności jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest umiejętność prowadzenia badań nad tym, co mogłoby okazać się na tyle innowacyjne, aby wysunąć nasz produkt lub usługę przed konkurujące z nimi rozwiązania. Teraz prowadzenie wspomnianych badań jest jeszcze prostsze. Z pomocą przychodzi ulga badawczo rozwojowa pozwalająca na uzyskanie zwrotu przynajmniej części kosztów.

Specyfika ulgi badawczo rozwojowej

Ulga na badania i rozwój nie jest propozycją nową. Przez pewien czas tego rodzaju ulga na innowacje działała jednak jedynie w ograniczonym zakresie. Również dziś wiele firm nie korzysta z ulgi badawczo rozwojowej bazując na przekonaniu, że jej zakres jest mocno ograniczony. Warto więc przypomnieć, że takie jej postrzeganie jest błędne.

Ulga na działalność badawczo rozwojową jest propozycją skierowaną do wszystkich przedsiębiorców. Nie ma zatem znaczenia to, jaką branżę reprezentują i jak długo są już obecni na rynku. Co ważne, ulga badawczo rozwojowa wspiera innowacyjność w ramach przedsiębiorstwa, a nie innowacyjność w szerszym kontekście tego słowa.

Jak się starać o ulgę badawczo rozwojową?

Przygotowanie kompletnej dokumentacji i przeprowadzenie wyliczeń, które są niezbędne, aby przyznana została ulga badawczo rozwojowa to dość długi proces. Gdy działania z nim związane podejmuje się po raz pierwszy, należy liczyć się z tym, że mogą one sprawiać wrażenie skomplikowanych.

Chcąc uniknąć niepotrzebnego zamieszania warto więc skorzystać ze wsparcia z zewnątrz. Firmy pomagające w staraniu się o ulgi i dotacje mogą podzielić się doświadczeniem, wiedzą i sposobami na usprawnienie podejmowanych przez nas wysiłków.