Jak prawidłowo przeprowadzić transakcję kupna spółki
Dla firm

Jak prawidłowo przeprowadzić transakcję kupna spółki?

Kiedy chcemy sprzedać udziały w spółce, czeka nas wiele wyzwań. W tym celu poza spisaniem umowy kupna – sprzedaży, przyda się także pomoc prawna. Tym bardziej, że sprzedaż spółki nie odbywa się szybko. Potrzeba tutaj odpowiedniego klienta oraz profesjonalnej wyceny, aby cała transakcja była w pełni uczciwa i fachowo przeprowadzona. Całość sprzedaży odbywa się w poszczególnych etapach. Spróbujmy się im przyjrzeć i powiedzieć o nich kilka ważnych kwestii.

Co to jest etap przygotowawczy do sprzedaży?

Niezależnie od tego ile osób prowadzi spółkę i w jakiej branży ona prosperuje, warto zastanowić się komu i za jaką kwotę odstąpić udziały na sprzedaż, a może sprzedać całą spółkę nowym inwestorom. Wszystko zależy od kondycji finansowej spółki oraz decyzji właścicieli, którzy mają w spółce konkretne udziały.

Już na samym początku warto skorzystać z doradztwa prawnika, który o wiele lepiej zna się na wszelkiego rodzaju transakcjach i wie jak powinna wyglądać sprzedaż firmy, zwłaszcza jeżeli jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Negocjacje to ważna część transakcji

Po wstępnych oględzinach, warto rozpocząć negocjacje sprzedażowe. Jeżeli występujesz o sprzedaż firmy doradztwo prawnicze może okazać się niezbędne, aby udziały zostały sprzedane w korzystnej cenie i zgodnie z prawem. Co jest zatem najważniejsze podczas sprzedaży udziałów spółki? Na pewno określenie tytułu własności, albowiem w tej kwestii sprzedawane są udziały spółki.

Równie istotna jest odpowiedzialność osoby sprzedającej, ustalenie kwoty jaką ma zapłacić kupujący i dopilnowanie aby została przekazana w chwili podpisania umowy bądź na konto sprzedającego. W przypadku sprzedaży udziałów obowiązuje tzw. okres przejściowy, w którym nowy właściciel udziałów będzie musiał spełnić określone warunki.