Elektroniczna płata drogowa - czym jest?
Motoryzacja

Elektroniczna płata drogowa – czym jest?

Wszystko, co musisz wiedzieć o elektronicznej opłacie drogowej Jeśli często podróżujesz samochodem po Europie, na pewno zetknąłeś się z e tollem. To system elektronicznej opłaty drogowej, który pozwala na płatność za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi bez konieczności zatrzymywania się na bramkach i korzystania z tradycyjnych systemów poboru opłat. Co to jest e toll? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest e toll? E toll to skrót od angielskiego terminu „electronic toll collection”, czyli elektroniczny system poboru opłat. W praktyce oznacza to, że zamiast zatrzymywać się na bramkach i płacić za przejazd gotówką lub kartą, kierowcy mogą korzystać z systemu e toll, który automatycznie pobiera opłatę z elektronicznej karty lub urządzenia montowanego w samochodzie.

Jak działa e toll?

System e toll działa na bazie technologii RFID (Radio Frequency Identification), czyli identyfikacji radiowej. Każdy samochód, który chce skorzystać z e toll, musi być wyposażony w specjalny tag, czyli urządzenie RFID, które montuje się na przedniej szybie lub tablicy rejestracyjnej. Tag zawiera informacje o numerze rejestracyjnym pojazdu oraz koncie e toll, z którego pobierane są opłaty. Kiedy samochód wjeżdża na odcinek drogi objęty systemem e toll, tag wykrywany jest przez antenę umieszczoną nad pasem ruchu. System identyfikuje numer rejestracyjny pojazdu oraz konto e toll i automatycznie pobiera opłatę za przejazd. Kierowca nie musi zatrzymywać się na bramce ani płacić gotówką lub kartą.

E toll to system elektronicznej opłaty drogowej, który pozwala na płatność za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi bez konieczności zatrzymywania się na bramkach i korzystania z tradycyjnych systemów poboru opłat. Działa on na bazie technologii RFID i wymaga posiadania specjalnego tagu, który montuje się w samochodzie.