Wybór topnika do lutowania
Przemysł

Wybór topnika do lutowania

Choć zwykle samodzielnie przygotowujemy powierzchnię lutowaną, nie oznacza to wcale, że nie możemy sięgać w tym celu po pomoc z zewnątrz. Jednym z jej doskonałych przykładów jest topnik do lutowania. Topniki są substancjami, które pełnią funkcję oczyszczającą.

To właśnie dzięki nim bez trudu zachowamy czystość na lutowanej powierzchni, a tym samym samo wykonanie trwałego połączenia dwóch lub więcej detali również będzie łatwiejsze. Topniki do lutowania mają i tę zaletę, że pozwalają lutowi nie tylko na mocne, ale i swobodne przyleganie do metalu.

Zastosowania topnika do lutowania

Chemiczne oczyszczenie powierzchni, która będzie lutowana, polega przede wszystkim na pozbywaniu się z niej tlenków. Te powstają w następstwie podgrzewania powierzchni, które odpowiadają za łączenie metali. Dobry topnik do lutowania nie może zmieniać składu chemicznego podczas samego lutowania.

Oczekuje się też od niego, że wtedy, gdy lutowanie jest już zakończone, można łatwo pozbyć się jego resztek z powierzchni. Oczywiście, znalezienie uniwersalnego topnika do lutowania nie jest możliwe. Każdy ma nieco inne właściwości, przed zakupem konkretnego rozwiązania dobrze jest więc dowiedzieć się, jakie metale będą łączone ze sobą.

Kryteria wyboru topnika

Topnik do lutowania musi być dopasowany do materiału, nie jest to jednak jedyne kryterium, jakie powinno być przez nas brane pod uwagę. Okazuje się, że wcale nie mniejsze znaczenie ma metoda, jaka jest stosowana podczas wykonywania złącza. Warto wziąć pod uwagę także to, z jakiego rodzaju spoiwem mamy do czynienia.

Sama jakość topnika również ma kluczowe znaczenie dla powodzenia procesu. Przed zakupem dobrze jest więc dowiedzieć się, kto odpowiada za konkretne rozwiązanie.