Wybieramy rozrzutnik obornika do gospodarstwa rolnego
Przemysł

Wybieramy rozrzutnik obornika do gospodarstwa rolnego

Wybór nowej maszyny rolniczej to zawsze poważna inwestycja finansowa, dlatego trzeba go dobrze zaplanować. Zanim wybierzemy nowy sprzęt rolniczy, przeanalizujmy wszystkie potrzeby gospodarstwa, zastanówmy się czy potrzebujemy urządzenia z rynku pierwotnego, czy lepiej zdecydować się na zakup maszyny rolniczej z rynku wtórnego. Maszyna używana może tak samo spełniać potrzeby jak zupełnie nowa, a dzięki tańszej inwestycji będzie nas stać jeszcze na inne wydatki w gospodarstwie rolnym.

Do czego służy rozrzutnik obornika?

Jak sama nazwa wskazuje, rozrzutnik obornika to urządzenie służące do równomiernego rozrzucania obornika na polu. Jeżeli wybierzemy lepszą maszynę, będzie ona dodatkowo rozdrabniała, roztrząsała, a co najważniejsze równomiernie rozwoziła obornik na polu.

Dawniej wszystkie tego rodzaju prace były wykonywane ręcznie, dziś usługi rolnicze z pomocą rozrzutnika są o wiele łatwiejsze i szybsze. W zależności od wielkości gospodarstwa, powinniśmy zdecydować się na odpowiednią wielkość rozrzutnika, tak aby praca w polu była jak najbardziej zaawansowana technologicznie.

Czy rozrzutnik obornika służy tylko do rozrzucania obornika?

Nazwa wskazuje, że tego rodzaju maszyny rolnicze są przeznaczone do rozrzucania obornika. Można je jednak z powodzeniem stosować także do rozrzucania innych nawozów, do jakich zalicza się kompost, torf oraz wszelkiego rodzaju nawozy zielone.

Dodatkowo rozrzutnik może służyć jako standardowa przyczepa rolnicza i jest nieocenionym sprzętem rolniczym w każdym gospodarstwie. Ze względu na rodzaje rozrzutników możemy wyróżnić rozrzutniki jednoosiowe oraz rozrzutniki dwuosiowe, a każdy z nich jest nastawiony na inną ładowność rozrzutnika, najmniejsze to rozrzutniki o ładowności czterech ton.