Choć ulga na innowacje nie jest zjawiskiem nowym, przepisy podatkowe, które zostały wprowadzone w 2022 roku znacząco uprościły staranie się o nią. To, co jeszcze nie tak dawno wydawało się atrakcyjne z perspektywy garstki przedsiębiorstw, teraz skupia na sobie zainteresowanie ich naprawdę dużej grupy. Najłatwiejsza do uzyskania jest ulga badawczo rozwojowa i to właśnie o nią stara się najwięcej osób.
Specyfika ulgi na badania i rozwój
Ulga na badania i rozwój jest dostępna dla największej grupy beneficjentów. Nie tylko ten argument sprawia jednak, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie mniej ważne jest to, że jej zastosowanie jest uzależnione od prowadzenia samych prac o takim charakterze. Nie trzeba przedstawiać ich rezultatów, co jest doskonała wiadomością dla tych firm, które dopiero debiutują na rynku, inwestują w badania, nie mogą jednak mówić jeszcze o przewadze konkurencyjną, którą uzyskały w ich następstwie.
Ulga na działalność badawczo rozwojową zasługuje na zainteresowanie z naszej strony również dlatego, że nie ma bardzo restrykcyjnych kryteriów wówczas, gdy pojawia się konieczność stworzenia definicji tego, co jest innowacyjne. Polskie prawo zakłada innowacyjność na skalę przedsiębiorstwa, a nie innowacyjność globalną. Warto o tym mówić, bo przynajmniej część podmiotów nie zdaje sobie z tego sprawy.
Jak starać się o ulgę badawczo rozwojową?
Staranie się o ulgę na innowacje nie jest skomplikowane, a przepisy jasno precyzują wymogi, jakie stawia się przed przedsiębiorstwami. Nietrudno się jednak domyślić, że pierwsze próby uzyskania tego rodzaju wsparcia mogą generować spory stres. Chcąc go uniknąć warto zastanowić się nad tym, czy nie skorzystać z pomocy, jaką może nam udzielić jedna z wielu firm pomagających w staraniu się o ulgi, dotacje i innego rodzaju wsparcie finansowe.