Nie unikaj codzienności, nie osądzaj po stereotypach
Dziecko

Nie unikaj codzienności, nie osądzaj po stereotypach

Co to jest rutyna i dlaczego każdy z nas w końcu wpada w pułapkę automatycznego wykonywania prostych czynności życiowych? Kiedy ostatni raz jadłeś kanapkę z pyszną wędliną i czułeś jej prawdziwy smak? Takich pytań moglibyśmy zadać naprawdę wiele, a większość z nich prowadzi do niezbyt pozytywnych wniosków. Jeżeli sami uczymy się uważności, spróbujmy tą wiedzę przekazać też naszym dzieciom. Zapiszmy je na mindfulness dla dzieci, dzięki czemu dzieci nie będą żyć jak na autopilocie, a zaczną postrzegać codzienność i otaczający świat w sposób o wiele bardziej świadomy.

Jak zacząć ćwiczenia z uważności?

Istnieją dwa sposoby rozpoczęcia nauki uważności, a mindfulness dla dzieci ćwiczenia oferuje bardzo wiele praktycznych zastosowań. Mowa tutaj o praktyce nieformalnej, zwanej także wyłączeniem autopilota oraz praktyce formalnej, czyli poświęceniem na uważność kilku minut dziennie. Nie zależnie od formy, którą wybierzemy, warto podkreślić że mindfulness dla nastolatków jest skuteczny tylko wtedy, gdy nastolatkowe faktycznie chcą nauczyć się wspomnianej wcześniej uważności. Im więcej czasu poświęcamy na świadome przeżywanie życia, tym bardziej jesteśmy świadomi z każdego ważnego w życiu zdarzenia.

Czy jedzenie może być ważne?

Najczęściej gdy jemy zwykły posiłek, jednocześnie oglądamy telewizję, przeglądamy Internet bądź zajmujemy się innymi rzeczami. Nie czujemy smaku pysznego śniadania, nie mamy świadomości kiedy skończymy jeść zupę czy inne danie, nie myśląc o smaku potraw. W takiej sytuacji mowa o braku uważności, robieniu pewnych czynności w sposób automatyczny i w pełni nieświadomy. Dlatego warto zastanowić się nad kwestią uważności. W codziennym życiu, a jeżeli chcemy aby również nasze dzieci były uważne, zapiszmy je na mindfulness dla dzieci kurs.