Kurs kosztorysowania może być potrzebny w wielu zawodach, głównie oczywiście w budownictwie, dlatego warto zapoznać się z jego definicją i sprawdzić na czym polegają i ile trwają kursy kosztorysowania. Jeżeli jesteś po szkole budowlanej, szukasz możliwości dokształcania się w tym kierunku, to z pewnością szkolenia kosztorysowania są dla ciebie.
To nie tylko teoria, ale także praktyka. Każdy kurs podzielony jest na część praktyczną i teoretyczną, a każda z tych części prowadzi skutecznie do nabycia umiejętności z kosztorysu budowlanego.
Z czego składa się kurs kosztorysowania?
Zanim przejdziemy do konkretów, omówmy pokrótce czas trwania takiego szkolenia. Kursy kosztorysowania podzielone są na dwie części, część teoretyczną oraz część praktyczną. Na początek osoba prowadząca zapoznaje z szeroko rozumianą teorią kosztorysowania, omawia najważniejsze terminy ekonomiczne, mówi o technologiach budowlanych oraz przepisach prawnych, jakie w danym monecie obowiązują.
Dopiero kolejne dwa dni to nauka kosztorysowania na konkretnym oprogramowaniu, która zwana jest również praktyczną nauką zawodu. Kosztorys szkolenia dostępne są przede wszystkim dla branży budowlanej, ale również elektrycznej, mechanicznej czy związanej z budownictwem drogowym.
Nauka nie musi być trudna
Jak już wspomnieliśmy podstawy kosztorysowania składają się w sumie z 30 godzin szkoleń, podzielonych na dwie części. 15 godzin to teoria związana z najważniejszymi zagadnieniami i pojęciami budowlanymi, a kolejne 15 godzin jest poświęcone na naukę oprogramowania, dzięki któremu będziemy umieli samodzielnie zrobić kosztorys budowlany. W takim wymiarze godzin i w takiej formie, kursy kosztorysowania nie są zbyt trudne, a wykładowcy robią wszystko, aby szkolenie zostało w pełni zrozumiane.