Jak żywić cielę z niedoborami?
Handel

Jak żywić cielę z niedoborami?

Czy żywienie cieląt to zadanie wymagające specjalnej wiedzy? Jeśli cielęta rodzą się z niedoborami, trudno się z tym nie zgodzić. W takim przypadku klasyczne mleko dla cieląt okazuje się niewystarczające. Konieczne jest poszukiwanie innych rozwiązań wspierających rozwój przyszłej krowy. Na szczęście, istnieje co najmniej kilka takich, którymi warto się zainteresować.

Najczęstsze niedobory

Jednymi z najczęściej występujących niedoborów u cieląt są te, które dotyczą witaminy A. Nie jest to dobra wiadomość dla hodowcy. To przecież właśnie ta witamina często określana jest mianem życiowej. Na szczęście, witaminy dla cieląt do mleka przeważnie są konstruowane w ten sposób, aby w ich składzie nie zabrakło beta-karotenu. To właśnie on odpowiada nie tylko za wzrost, ale również na różnicowanie się komórek, wpływa korzystnie na skórę i wzmacnia okrywę włosowatą.

Wspiera też procesy związane najpierw z tworzeniem się, a następnie także ze wzrostem tkanki kostnej. Mieszanki mineralno-witaminowe są w stanie skutecznie radzić sobie także z niedoborami witaminy D oraz wapnia. Warto stosować je możliwie jak najwcześniej mając na uwadze to, że właśnie wapń ma kluczowe znaczenie dla struktury kości.

Inne groźne niedobory u cieląt

Stosując mleko dla cieląt od 1 dnia warto upewnić się też, że w jego składzie znajduje się selen oraz witamina E. Zarówno jeden, jak i drugi składnik przydają się nie tylko na etapie noworodka, ale i w przyszłości. Co więcej, witamina E jest środkiem przeciwdziałającym niedoboru selenu.

O jej niedoborze przeważnie świadczą przykurcze, z którymi mamy do czynienia w stawach pęcinowych. Można je zaobserwować już w pierwszych dniach życia cielaka, co pomaga w postawieniu prawidłowej diagnozy nawet bez doświadczenia medycznego.