Co warto wiedzieć przed sprzedażą udziałów spółki
Dla firm

Co warto wiedzieć przed sprzedażą udziałów spółki?

Kiedy jeden z właścicieli spółki chce sprzedać swoje udziały, musi podpisać z kupującym umowę sprzedaży udziałów. Sprzedaż spółki może nastąpić w jej określonej części bądź w całości, zawsze jednak są to udziały na sprzedaż.

Niezbędna pomoc prawna

Aby wszystkie formalności zostały dopięte na ostatni guzik, warto skorzystać z pomocy prawnej. Przy podpisywaniu samej umowy sprzedaży udziałów potrzebna jest obecność notariusza, ale także wcześniej warto zainwestować w doradztwo prawne, aby korzystnie sprzedać swoje udziały.

Tutaj nie są sprzedawane dobra materialne firmy, a następuje tak zwane przeniesienie tytułu do udziałów, zupełnie inaczej rozkłada się także odpowiedzialność prawna za odsprzedawane udziały. Ważne, aby firma została sprzedana zgodnie z prawem, podpisana właściwa umowa, a pieniądze przekazane gotówką bądź na konto sprzedającego, w zależności od tego jak zostało to zawarte w umowie sprzedaży udziałów.

Sprzedaż firmy to nie jest prosta sprawa, dlatego tak istotne jest odpowiednie doradztwo prawne. Tutaj występuje zakaz konkurencji, a także specjalne zasady do rozstrzygania konfliktów związanych ze sprzedażą konkretnej ilości udziałów.

Zobowiązania osoby sprzedającej

W przypadku sprzedaży udziałów spółki, obowiązki mają obie strony, zarówno sam sprzedający, jak i kupujący. Sprzedający ma obowiązek złożyć stosowne oświadczenia oraz zapewnienia o legalności zawieranej transakcji. Sprzedaż firmy doradztwo ma kluczowe znaczenie, aby całość transakcji dopiąć na ostatni guzik. Jeżeli zostaną naruszone jakiekolwiek zasady i kwestie prawne, całość transakcji może zostać prawnie unieważniona przez notariusza który był obecny przy podpisywaniu umowy.